Ankieta

Jaki ubiór jest wymagany w Twoim biurze?

Strój dowolny - jeansy są na porządku dziennym - 62.5%
Typowy strój biurowy - garsonka i kołnierzyk - 16.7%
Oficjalnie tylko w dniu ważnych spotkań - 20.8%
Błąd
 • Ten artykuł zawiera załączniki. Zaloguj się, aby je obejrzeć.

Zarządzanie IT - legalność oprogramowania w firmie

Zarządzanie IT to obecnie jeden z najistotniejszych obszarów funkcjonowania firmy. Technologie  informacyjne (IT) pochłaniają bardzo często ponad połowę wszystkich wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstwa, które traci sporo pieniędzy na opłacanie programów, w ogóle z nich nie korzystając. Właściwe zarządzanie w zakresie legalności oprogramowania to nie tylko finansowa korzyść dla firmy, ale także zapewnienie spokoju w sytuacji nagłej kontroli.

 1. Odpowiedzialność prawna za posiadanie nielegalnego oprogramowania
 2. Organy sprawdzające legalność oprogramowania
 3. Audyt
 4. Przygotowanie do kontroli- jak dobrze zarządzać IT
 5. Przebieg kontroli
 6. Podstawa prawna

Odpowiedzialność prawna za posiadanie nielegalnego oprogramowania

Zgodnie z Kodeksem Karnym odnośnie piractwa odpowiedzialność osobistą, karną, dyscyplinarną i cywilną za nielegalne oprogramowania firmy na komputerach pracowników ponoszą osoby zarządzające:

 • właściciele firm,
 • członkowie zarządu spółek prawa handlowego,
 • dyrektorzy przedsiębiorstw i instytucji państwowych,
 • administratorzy sieci komputerowych.

Mogą oni zmniejszyć ryzyko poniesienia odpowiedzialności poprzez zatrudnienie specjalnej osoby na stanowisko np. administratora sieci, dyrektora lub specjalisty ds. IT, do którego obowiązków służbowych należy legalny zakup oprogramowania komputerowego lub/i dbanie o bezpieczeństwo systemów informatycznych.

Dotkliwe kary grożą również przedsiębiorcom, którzy prowadząc działalność w zakresie sprzedaży urządzeń komputerowych, rozpowszechniają oprogramowanie w sposób nielegalny (np. instalując je na sprzedawanych przez siebie komputerach). Za takie przestępstwo grozi między innymi kara pozbawienia wolności do lat pięciu. „Karą może być nawet pozbawienie wolności zgodnie z  artykułem 79 ust.1 Kodeksu karnego. Również producent danego oprogramowania ma prawo wystąpić o odszkodowanie i zażądać od firmy podwójnej wartości legalnego oprogramowania w sytuacji, kiedy piractwo jest nie z winy właściciela firmy, czyli po prostu nie był świadomy, że posiada nielegalne programy, pliki. Natomiast kiedy sąd stwierdził, iż piractwo jest z winy osoby, to producent może zażądać potrójnej wartości oprogramowania.” - zauważa Marzena Szramka.

Więcej o konsekwencjach posiadania nielegalnego oprogramowania mówi prawnik Dorota Kowalska - „Posiadanie nielegalnego  oprogramowania skutkuje odpowiedzialnością prawną na podstawie przepisów prawa karnego, a także prawa cywilnego. Jeśli inspektor stwierdzi podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, to jak najbardziej ma prawo do zabezpieczenia sprzętu, komputera i powiadomienia odpowiednich organów ścigania. Zgodnie z polskim prawem to pracodawca ponosi odpowiedzialność za pliki, instalacje na komputerach pracowników. Odpowiedzialność karną mogą ponieść także informatycy lub kierownictwo firmy, które zezwala na praktyki związane z piractwem. Kara to na przykład pozbawienie wolności do lat pięciu lub kara grzywny w wysokości do 720 tysięcy złotych zgodnie z Ustawą o prawach autorskich i  prawach pokrewnych”.

Kary za nielegalne oprogramowanie i skala piractwa w Polsce 

Opublikowano: 2012.04.29 15:59 przez Katarzyna #130
Kto by pomyślał - kilka komputerów i tyle obowiązków. Świetny artykuł, więcej takich praktycznych poradników poproszę:)
Opublikowano: 2012.05.07 15:55 przez AgnieszkaM #143
U nas szef wpadł ostatnio na pomysł sprawdzenia legalności programów na naszych komputerach. Trochę czasu to zajęło, ale koniec końców okazało się, że mamy zainstalowane tylko legalne programy
Opublikowano: 2012.06.04 15:24 przez Elka #189
U nas szef polecił odinstalować wszystkie zbędne programy... i koniec pogaduszek na gg

Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby wziąć udział w tej dyskusji.

Produkt tygodnia

Napisz artykuł

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone spinaczami.

Pytanie otwarte

Jakimi tematami artykułów z obszaru zarządzania biurem jesteś zainteresowany?