Ankieta

Jaki ubiór jest wymagany w Twoim biurze?

Strój dowolny - jeansy są na porządku dziennym - 62.5%
Typowy strój biurowy - garsonka i kołnierzyk - 16.7%
Oficjalnie tylko w dniu ważnych spotkań - 20.8%

Kwiaty w biznesie

Wbrew pozorom kwiaty są  nieodłącznym elementem w świecie biznesu. Sprawdzają się jako  elegancki a niezobowiązujący prezent, uprzyjemniają także atmosferę podczas spotkań biznesowych. Rozjaśniają i ocieplają każde wnętrze. Udekorowane nimi biuro wprawia pracowników w lepszy nastrój, motywując ich do pracy. 

  1. Okazje do wręczania kwiatów
  2. Kwiatowy savoir-vivre
  3. Kwiaty jako dekoracja
  4. Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów

Okazje do wręczania kwiatów

Kwiaty stanowią świetny rodzaj biznesowego prezentu. Są piękne, eleganckie i bezpieczne (nie będą traktowane jako łapówka). Istnieje wiele okazji, przy których je wręczamy. Oto najważniejsze z nich

  • Gdy ważny klient/partner składa nam wizytę. Wówczas wręczamy je podczas powitania naszych gości. Gdy odbieramy partnerów biznesowych z lotniska czy  dworca, w dobrym tonie jest przygotowanie bukietu. Ten gest pokazuje nasze zaangażowanie w wizytę, łagodzi moment pierwszego kontaktu i uprzyjemnia późniejszy. Gościom w takiej sytuacji trudno jest przywieźć kwiaty, szczególnie gdy odbywają dłuższą podróż. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, że obie strony przygotują bukiet, nie należy dopatrywać się w tym niestosowności.
  • Będąc gościem. Gdy wybieramy się z wizytą do ważnego klienta strategicznego lub na przyjęcie biznesowe, w dobrym tonie jest przynieść kwiaty. Nazajutrz lub dwa dni po przyjęciu wypada przesłać kwiaty od dyrekcji w podziękowaniu za miłe przyjęcie. Na bilecie wówczas wystarczy krótkie zdanie np.: Prezes Jan Kowalski serdecznie dziękuje za spotkanie. Jeżeli wizytę zaplanowano na kilka dni, a w planach mieści się wieczorne spotkanie bądź przyjęcie, inicjatywa  leży również po stronie gości. Wówczas obowiązują te same zasady, jak w sytuacjach prywatnych - gustowna wiązanka to  odpowiedni podarunek dla gospodarzy.
  • Podczas imprez firmowych: urodzin, imienin, jubileuszu, awansu itp. W wielu firmach panuje również zwyczaj obchodzenia urodzin/imienin w swoim dziale czy zespole. Często wybrana osoba ma listę urodzin współpracowników i we właściwym czasie zakupuje lub zamawia wesoły, kolorowy bukiecik od całego zespołu. W takiej sytuacji unikajmy wręczania jeszcze dodatkowego bukietu w swoim imieniu. Bukiety z okazji  imienin czy urodzin możemy przesłać również za pomocą firmy Poczty Kwiatowej Sp. z o.o.  Wówczas nieodłącznym elementem bukietu powinien być specjalny liścik. W ramach zamówienia można także w kwiaciarni internetowej nabyć bileciki z gotowymi sformułowaniami na odpowiednie okazje.
  • 16 października na świecie obchodzony jest Dzień Szefa.  Wręczanie kwiatów z tej okazji służy wyrażaniu wdzięczności dla przełożonego za rozsądek, uprzejmość, takt i sprawiedliwość wobec  pracowników. Zapewne zwyczaj ten już wkrótce wkroczy i do nas, może więc warto już teraz dowartościować  swojego szefa. Podziw wyrazimy  poprzez podarowanie goździków, wdzięczność i uznanie za pomocą lilii i różowych róż , które  polecamy szczególnie dla Pań szefowych…
  • Ostatnio coraz bardziej popularne staje się świętowanie Dnia Kobiet. Najczęściej  wręczanymi paniom kwiatami są tulipany (zapewne ze względu na porę roku).
Opublikowano: 2012.04.27 17:25 przez Elka #123
A my nie dostałyśmy kwiatka na Dzień kobiet:( Czy tylko u mnie w firmie zapomniano o najważniejszym dniu w roku?
Opublikowano: 2012.05.10 09:15 przez bajka #152
Fajne rady na temat przedłużania życia kwiatów, niektórych nie znałam
Opublikowano: 2012.05.14 12:34 przez Katarzyna #159
Artykuł przydatny nie tylko w biznesie

Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby wziąć udział w tej dyskusji.

Produkt tygodnia

Napisz artykuł

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone spinaczami.

Pytanie otwarte

Jakimi tematami artykułów z obszaru zarządzania biurem jesteś zainteresowany?