Ankieta

Jaki ubiór jest wymagany w Twoim biurze?

Strój dowolny - jeansy są na porządku dziennym - 62.5%
Typowy strój biurowy - garsonka i kołnierzyk - 16.7%
Oficjalnie tylko w dniu ważnych spotkań - 20.8%

Biurowy Dress Code

W pracy, w tym również w sytuacjach służbowych (na przykład podczas spotkania biznesowego) obowiązuje nas dress code, czyli zbiór zasad, których powinniśmy przestrzegać wybierając strój. Dress code ma ogromne znaczenie – wpływa na to, jak będziemy postrzegani przez pracodawcę, kolegów z pracy oraz osoby z zewnątrz. Nieodpowiednio dobrany strój odbierany jest jako brak profesjonalizmu, co niekorzystnie wpływa na nasz wizerunek.

 1. Ogólne zasady
 2. Strój dla kobiety
 3. Strój dla mężczyzny
 4. Kto ustala dress code w biurze
 5. Dress code a kolorystyka
 6. Strój formalny (business attire)
 7. Strój mniej formalny (business smart)
 8. Styl swobodny (business casual)

Ogólne zasady

W każdej firmie może obowiązywać inny dress code, a  w niektórych branżach  pracownicy są zwolnieni z obowiązku jego przestrzegania. Ma to miejsce  na przykład w branży reklamowej. Natomiast w zawodach, które wiążą się z bezpośrednim kontaktem z partnerem biznesowym lub klientem, pracownik jest wizytówką firmy i musi stosować się do pewnych zasad.

To, jak powinniśmy się ubierać, zależy więc od miejsca oraz rodzaju pracy, stanowiska czy firmy. Istnieją jednak pewne niepisane zasady, do których powinni stosować się wszyscy, niezależnie od stopnia sformalizowania oraz zasad konkretnych firm.

 •  Harmonia

Elementy stroju powinny ze sobą współgrać. Należy więc zwrócić uwagę, by były w tym samym stylu. Maksymalnie jeden element może być wzorzysty.

 •  Prostota i minimalizm

Nie przesadzajmy z nadmiarem kolorów.  Strój powinien być w odpowiedniej stonowanej kolorystyce, najlepiej w odcieniach granatu, beżu lub szarości. Nie należy również przesadzać z biżuterią.

 •  Dopasowanie stroju do figury

Budowanie wizerunku wiąże się między innymi z umiejętnością doboru stroju oraz świadomością własnej sylwetki. Jak można ukryć mankamenty figury? Panie z obfitym biustem powinny zakładać bluzki z dekoltem w serek, natomiast zbyt duży brzuch może zostać zatuszowany przez żakiet z jednym guzikiem.

 •  Elegancja i schludność

Powinniśmy pamiętać o tym, że strój, który mamy na sobie musi być zawsze czysty i wyprasowany. Najlepiej sprawdzają się ubrania dobrej jakości, wykonanie z niegniotących się materiałów.


Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby wziąć udział w tej dyskusji.

Produkt tygodnia

Napisz artykuł

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone spinaczami.

Pytanie otwarte

Jakimi tematami artykułów z obszaru zarządzania biurem jesteś zainteresowany?