Ankieta

Jaki ubiór jest wymagany w Twoim biurze?

Strój dowolny - jeansy są na porządku dziennym - 62.5%
Typowy strój biurowy - garsonka i kołnierzyk - 16.7%
Oficjalnie tylko w dniu ważnych spotkań - 20.8%

Zdrowie w biurze

Zdrowie w biurze

Pracownicy biurowi, w równym stopniu co pracownicy fizyczni, zgłaszają problemy zdrowotne związane z układem mięśniowo-szkieletowym oraz wzrokiem. Długotrwałe siedzenie przy komputerze szkodzi bowiem nie mniej, niż nałogowe palenie. Informacje na ten temat zebrała firma AutoID Polska SA, organizator kampanii Każdy Potrzebuje, zwracającej uwagę na zdrowie pracowników w biurach.

  1. Obowiązki pracodawcy
  2. Dobór oprogramowania według Ministerstwa Pracy
  3. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Obowiązki pracodawcy

Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy osoby wykonujące pracę biurową polegającą na obsłudze komputera powinny przechodzić okresowe badania lekarskie (okulistyczne oraz poszerzone badanie układu mięśniowo-szkieletowego), ale same badania to za mało.

O bezpieczeństwie, higienie oraz organizacji pracy osób pracujących z komputerami mówi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 10 grudnia 1998 r. Nakłada ono na pracodawcę obowiązek oceny warunków pracy m.in. w aspektach rozmieszczenia elementów wyposażenia, obciążenia narządu wzroku i układu mięśniowo-szkieletowego ale także obciążenia psychicznego. W następstwie oceny pracodawca jest zobowiązany podejmować działania mające na celu usunięcie stwierdzonych zagrożeń i uciążliwości. Załącznik do rozporządzenia określa minimalne wymagania bezpieczeństwa, higieny i ergonomii, włączając w to ustawienia monitora, konstrukcję klawiatury, stołu czy oprogramowania.

Pełna profilaktyka powinna obejmować zatem stworzenie ergonomicznych warunków pracy, skrócenie do minimum czasu spędzanego przed komputerem oraz wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie napinane podczas pracy przy komputerze i aktywizujących pozostałe partie. W trakcie samej pracy niezbędne są przerwy, zmiany pozycji, dobre ułożenie krzesła, oświetlenie oraz korzystanie z możliwości, jakie niosą urządzenia i programy komputerowe. Wdrażanie ergonomicznych rozwiązań pozwala firmom zaoszczędzić na wydatkach związanych z chorobową absencją pracowników i kosztach leczenia.


Zostaw komentarz
Musisz się zalogować, aby wziąć udział w tej dyskusji.

Produkt tygodnia

Napisz artykuł

Podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone spinaczami.

Pytanie otwarte

Jakimi tematami artykułów z obszaru zarządzania biurem jesteś zainteresowany?